Forum Nasze projekty w ,,Orange dla Ziemi" Strona Główna
»
Nasza lekcja
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Wybierz forum
INFORMACJE
----------------
Regulamin
Uwagi
O nas
Projekt 1
----------------
Przygotowania
Nasza zabawa podczas pracy
Finał
Projekt 2
----------------
Przygotowania
Projekt 3
----------------
Parki Narodowe
Nasza lekcja
Debata
----------------
Przygotowania
Nasze refleksje po debacie w Warszawie
Festyn szkolny 2007
----------------
Kącik orange
3 etap..i co dalej?
----------------
:( Nie jedziamy na ekspedycje
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
paczka
Wysłany: Wto 16:50, 17 Kwi 2007
Temat postu:
fajnie...;pp
Malyszomanka (Aga)
Wysłany: Sob 17:45, 14 Kwi 2007
Temat postu:
PARKI NARODOWE OMAWIANE NA LEKCJI WERSJA (BARDZO) WSTĘPNA
Słowiński Park Narodowy
• Czym się wyróżnia + dlaczego wybrany: najbardziej znany nadmorski park narodowy w Polsce, rezerwat Biosfery, w 1995 wpisany na listę terenów chronionych Konwencją Ramsarską o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym. Utworzony 1967r. Znany, rezerwat Biosfery, na pewno każdy o nim słyszał, ruchome wydmy
• Położenie: woj. Pomorskie, Obejmuje Mierzeję Łębską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, morenę czołową z najwyższą kulminacją 115 m n.p.m. na wzgórzu Rowokół oraz szereg jezior: m.in. Łebsko. Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami.
• Fauna & flora:
1. fauna: ok. 26o gatunków ptaków, z czego połowa to ptactwo błotne i wodne. Dla ochrony miejsc lęgowych utworzono na jeziorach Łebsko i Gardno wiele ścisłych rezerwatów. Podczas jesiennych i wiosennych przelotów przelatują tędy gatunki z północy, a niektóre zimują. Na brzegach jezior gniazda swe zakładają łabędzie, mewy, kaczki, perkozy, łyski i rybitwy. Na bagnach bytują bataliony, bekasy, kuliki, czaple i żurawie. Natomiast w lasach można spotkać bielika, rybołowa i sowy - m. in. puchacza. W lasach gnieżdżą się również bardziej pospolite ptaki jak myszołów, sikora, kruk czy dzięcioł. W Parku żyją również owady na czele z rzadkimi motylami, chrząszczami i skoczogonkami, z płazów znajdziemy ropuchy i żaby, natomiast gady reprezentują jaszczurki, padalec i żmija zygzakowata. Z ssaków większych zobaczymy tutaj łosia, jelenia, sarnę, daniela i dzika, natomiast z małych lisa, gronostaja, jenota, borsuka, wydrę, piżmaka oraz bobra. Do osobliwości świata zwierzęcego należy zaliczyć pojawiające się tutaj od czasu do czasu foki i morświny.
2. Flora: Na terenie Parku występują zbiorowiska: wydmowe, torfowiskowe, łąkowe i leśne z czego 80 % to bory. Odnaleźć tu można naturalne ciągi sukcesyjne, od roślin pionierskich pojawiających się na plażach do typowych nadmorskich borów bażynowych. Pionierskim gatunkiem trawy rozpoczynającej sukcesję na plażach i pomiędzy wydmami jest piaskownica zwyczajna, za nią wchodzi większa wydmuchrzyca piaskowa, turzyce, a następnie krzewy i porosty, póżniej bory bażynowe. Na grząskim podłożu w Parku rosną olsy z paprociami i krzewami czarnej porzeczki, bór bagienny mieszany z wrzoścem tworzącym wrzosowiska oraz buczyna pomorska z kostrzewą leśną w runie. Ogółem w Parku występuje około 850 gatunków roślin naczyniowych, z których 49 zaliczanych jest do chronionych. Należą do nich między innymi: widłak torfowy, mikołajek nadmorski, zimoziół północny, rosiczka okrągłolistna, storczyki, turzyca piaskowa, długosz królewski, poryblin jeziorny, malina moroszka. Ta ostatnia to relikt polodowcowy, który ma tu największe w Polsce stanowisko. Z grzybów chronionych występują: smardz, purchawica olbrzymia, szmaciak gałęzisty i sromotnik bezwstydny. Do największych osobliwości świata roślin należy zaliczyć glony. Występuje ich tu około 500 gatunków, a kilkadziesiąt ma tu swoje jedyne stanowisko.
Białowieski Park Narodowy:
• Wyróżnia się (dlatego wybrany): Puszczą Białowieską, żubrami, rezerwat biosfery UNESCO, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości (utworzony 1947 (1921))
• Poł: woj. podlaskie
• Fauna & flora:
1. Fauna: W puszczy Białowieskiej żyje około 12 000 gatunków zwierząt, wśród których przeważają bezkręgowce, a w szczególności owady (8 000 gatunków). Ponadto występuje tu 120 gatunków ptaków, 7 gatunków gadów i 11 gatunków płazów. Symbolem parku jest żubr, gdyż właśnie w tym parku ocalono od zagłady to zwierzę. Obecnie w Białowieskiej Puszczy żyje około 400 żubrów, a 3000 na całym świecie. Wszystkie żyjące żubry pochodzą właśnie z białowieskiej hodowli. (to taka ciekawostka)
2. Flora: Puszcza Białowieska jest najlepiej zachowanym lasem naturalnym na Niżu Europejskim. Ponad 2/3 powierzchni parku zajmują lasy liściaste. Największą powierzchnię zajmują lasy grądowe (dębowo-grabowe), które rosną na najżyźniejszych glebach puszczy Białowieskiej. W miejscach zalewanych przez kilka miesięcy wodą rosną olsy i łęgi, składające się głównie z olszy czarnej i jesionu. W suchszych miejscach rosną natomiast bory sosnowe, świerkowe i mieszane. Ogólnie rzecz biorąc występuje tu 20 gatunków lasów. Ogólnie flora parku liczy 1000 gatunków roślin, w tym 728 gatunków roślin naczyniowych, 277 gatunków porostów oraz ponad 3000 gatunków grzybów. Spośród szczególnie rzadkich roślin żyjących w tym parku należy wymienić pełnika europejskiego, kosaćca syberyjskiego, arnikę górską i fiołka bagiennego.
UJŚCIE WARTY
• Wyróżnia się (dlaczego wybrany): ‘najmłodszy’ park n. W Polsce (utworzony w 2001 roku)
• Poł.: woj. Lubuskie, pow. Gorzowski, sulęciński, słubicki
• Fauna & flora:
1. Fauna: Park został założony dla ochrony zwierząt, którym groziło wyginięcie z powodu silnych zanieczyszczeń na tym obszarze. Symbolem Parku jest gęś zbożowa. Na terenie Parku stwierdzono obecność 245 gatunków ptaków, w tym 160 lęgowych. Aż 26 z nich należy do gatunków ginących w skali światowej. Są to m.in. wodniczka, derkacz, rycyk, żuraw, bąk, bączek, rybitwa czarna. Tutaj znajduje się największe w Polsce zimowisko arktycznego gatunku łabędzia krzykliwego, a także około 50 bielików, które przyciąga obfitość zimujących kaczek, stanowiących ich pokarm.
2. Flora: Zbiorowiska wodne o prostej strukturze, które budują różne odmiany rzęsy wodnej wykształcają się wzdłuż brzegów Warty i Postomii a także w licznych kanałach i starorzeczach. Te same siedliska zajmują rośliny wodne, przeważnie zakorzenione lilie wodne i grążele żółte. Na mulistych brzegach wód wykształcają się fitocenozy roślin jednorocznych. Wykazują one wybitnie pionierski charakter. Tworzą zwarte darnie, pokrywając świeżo odsłonięte podłoże niemal w stu procentach. Do najważniejszych gatunków rozwijających się na tych siedliskach zaliczyć można: rzęśl długoszyjkową, babkę wielonasienną, sit dwudzielny, itp. Często występują tam szuwary. Zarośla i lasy reprezentowane są przez: wikliny nadrzeczne, łęg wierzbowy, Łozowiska z panującą wierzbą szarą. Łąki i ziołorośla odgrywają znaczną rolę w szacie roślinnej Parku, charakteryzują się udziałem czyśćca błotnego , krwawnicy pospolitej oraz wilczomlecza błotnego. Zarówno tereny podmokłe jak i osuszone są wykorzystywane jako pastwiska.
OJCOWSKI PN
• Charakteryzuje się + dlaczego wybrany:znajduje się najbliżej Katowic, utworzony w 1956r., na terenie parku znajdują się grupy skał i pojedyncze ostańce zbudowane z jurajskich wapieni, czasem o fantazyjnych kształtach, np. Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, Igła Deotymy a także wiele jaskiń, z których do zwiedzania udostępniana jest m.in. Jaskinia Łokietka.
• Poł.: woj. Małopolskie, powiat krakowski
• Fauna & flora:
1. Fauna (najbardziej charakterystyczne dla tego PN): Stwierdzono 5500 gatunków zwierząt, w tym m.in.: borsuk, orzesznica,, gronostaj, bóbr, nocek orzęsiony, pluszcz, zimorodek, nietoperze (symbol Ojcowskiego Parku Narodowego).
2. Flora: 1000 gatunków roślin naczyniowych, obuwik pospolity, chaber miękkowłosy, ostnica Jana, macierzanka wczesna, lasy: grądy dębowo-lipowe, buczyna karpacka, jawory górskie, bory sosnowe, lasy mieszane
KAMPINOSKI PN
• Charakteryzuje się + dlaczego wybrany: Puszcza Kampinoska, rezerwat Biosfery UNESCO, wiele obszarów ochrony ścisłej. Utworzony w 1959r., wiele szlaków zarówno turystycznych jak i rowerowych. Strefę centralną rezerwatu tworzą obszary ochrony ścisłej parku, strefę buforową obszary ochrony częściowej i krajobrazowej, zaś strefą przejściową jest otulina.
• Poł.: woj. Mazowieckie, obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły (zach. Cz. Kotliny Warszawskiej).
• Fauna & flora:
1. Fauna: Ssaki: łoś (od 1951 r.), bóbr (od 1980 r.), ryś (od 1992 r.), wydra, kuna leśna, lis, jeż wschodni, jenot, sarna, jeleń, dzik, nietoperz
2. Flora: wydmy powstałe w pradolinie Wisły i obszary bagienne są najbardziej charakterystycznymi elementami tutejszego krajobrazu. Wydmy Parku uważane są za najlepiej zachowany kompleks wydm śródlądowych w skali Europy. Tak kontrastowe środowiska sprzyjają różnorodności świata roślin i zwierząt. Bagna porośnięte są roślinnością łąkową, turzycami, zaroślami i lasami bagiennymi, do których należą występujące w Parku lasy olsowe i łęgowe. Najczęściej spotykanym w Puszczy Kampinoskiej zespołem leśnym jest kontynetalny bór sosnowy świeży. Z dębów stanowiących tu ważną domieszkę - około 10% - występują trzy gatunki, dwa rodzime: dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy oraz pochodzący z Ameryki dąb czerwony.
BORY TUCHOLSKIE PN
• Charakteryzuje się + dlaczego wybrany: Na terenie parku znajdują się kręgi kamienne w Odrach, najdłuższy w Polsce akwedukt w Fojutowie czy też najstarszy w naszym kraju skansen w Wdzydzach. utworzony w 1996r., płynąca tam Brda jest uznawana za jeden z najwspanialszych szlaków kajakowych w Europie.
• Poł.: woj. Pomorskie
• Fauna & flora:
1. Fauna: W wielu trudno dostępnych obniżeniach terenu zachowały się siedliska rzadkich ptaków: bociana czarnego, kormorana, głuszca i cietrzewia. Spotyka się czaple siwe i łąbędzie. Na niebie pojawiają się czasem sokoły wędrowne. Z większych ssaków ujrzeć można niedźwiedzie, jelenie, sarny, dziki i tury, a także wilki.
2. Flora: Występuje tu wiele reliktów roślinnych z okresu borealnego, jak np. brzoza niska czy zimoziół północny. Rosną niespotykane już nigdzie w Polsce krewniaczki jarzębiny. Rzadko występującym drzewem jest jawor. Często można spotkać sędziwe dęby, buki, graby, ale przeważają sosny. znajdują się tu obszary torfowiskowe i jeziorka porośnięte skupiskami lilii wodnych. Znaleźć tam można tzw. Suchary – jeziora zarastające kożuchem z torfowców i bagna zwyczajnego. Z rzadkich roślin występują tu: rosiczki, pływacze, bagnice i przygiełki.
ale nie musicie się tego trzymać...
Malyszomanka (Aga)
Wysłany: Sob 17:44, 14 Kwi 2007
Temat postu:
MrÓwCiA :] napisał:
a co do dziewczyn, które też mówią <a konkretnie do Kasi i Agi> to czy mogłybyście tu zamieścić jak się prowadzi lekcje itp...<to co było na tych kartkach>
cóż, chyba Kasia to ma, albo Pani... (nie wiem która
)
Ja mówię o "Ujściu Warty"
paczka
Wysłany: Pon 21:30, 12 Mar 2007
Temat postu:
Bo ja już czekam tak ponad 2 tygodnie na to...
MrÓwCiA :]
Wysłany: Pon 15:10, 12 Mar 2007
Temat postu:
czy ktoś może to tu zamieścić ??!!
Gość
Wysłany: Nie 11:35, 04 Mar 2007
Temat postu:
najlepej wszystko!!
Kasiek
Wysłany: Sob 14:06, 03 Mar 2007
Temat postu:
Ale o co chodzi o ten tekst co mówimy czy o tą tabelkę?
MrÓwCiA :]
Wysłany: Nie 17:55, 11 Lut 2007
Temat postu:
no właśnie.... 3 klasy i tak już wychodzą ale i tak nie chcę sobie zrobić przed nimi siary... więc wolę się tego ładnie nauczyć w czasie ferii:)
paczka
Wysłany: Sob 0:30, 10 Lut 2007
Temat postu:
o, bo pani nam tego nieprzekazała, a ja chce się tego nauczyć na feriach.. ok
MrÓwCiA :]
Wysłany: Pią 23:24, 09 Lut 2007
Temat postu:
a co do dziewczyn, które też mówią <a konkretnie do Kasi i Agi> to czy mogłybyście tu zamieścić jak się prowadzi lekcje itp...<to co było na tych kartkach>
MrÓwCiA :]
Wysłany: Pią 23:22, 09 Lut 2007
Temat postu:
hmmmm... na wikipedii mało o nim ale poszukam kaj indziej...
MrÓwCiA :]
Wysłany: Pią 23:20, 09 Lut 2007
Temat postu:
spoko:)
paczka
Wysłany: Czw 20:29, 08 Lut 2007
Temat postu:
ty mówisz o kampinoskim ,a justyna sobczak o słowińskim, mysia i ojcowskim, a reszty niepamiętam ;/
MrÓwCiA :]
Wysłany: Czw 20:16, 08 Lut 2007
Temat postu:
mi to wisi o jakim parku...
paczka
Wysłany: Czw 16:10, 08 Lut 2007
Temat postu: Lekcja w naszym stylu
Dajcie tutaj ten plan całej lekcji... A co do parkół, to ja mówie o paku bialowieskim ok...
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© phpBB Group
Theme designed for
Trushkin.net
|
Themes Database
.
Regulamin