Forum Nasze projekty w ,,Orange dla Ziemi" Strona Główna
»
Parki Narodowe
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Wybierz forum
INFORMACJE
----------------
Regulamin
Uwagi
O nas
Projekt 1
----------------
Przygotowania
Nasza zabawa podczas pracy
Finał
Projekt 2
----------------
Przygotowania
Projekt 3
----------------
Parki Narodowe
Nasza lekcja
Debata
----------------
Przygotowania
Nasze refleksje po debacie w Warszawie
Festyn szkolny 2007
----------------
Kącik orange
3 etap..i co dalej?
----------------
:( Nie jedziamy na ekspedycje
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
paczka
Wysłany: Czw 15:28, 01 Lut 2007
Temat postu:
Wstaw ten obrazek na to forum tutaj to ja ci go wstawie..ok
MrÓwCiA :]
Wysłany: Śro 22:32, 31 Sty 2007
Temat postu:
a jak można zmniejszyć rozmiar obrazka??
paczka
Wysłany: Śro 20:13, 31 Sty 2007
Temat postu:
Ok...ale jak nie umeisz wstadzić..dam ci wskazuwke.. nie może przekraczać 10 kb...czy zcegoś tam
MrÓwCiA :]
Wysłany: Wto 23:13, 30 Sty 2007
Temat postu:
ja ci wyśle na maila....buźka:*
paczka
Wysłany: Pon 21:16, 29 Sty 2007
Temat postu:
Oj mrówka mrówka...dam ci jakiś fajny, jak znajde
A z czym chcesz..
MrÓwCiA :]
Wysłany: Pon 10:38, 29 Sty 2007
Temat postu:
ej paczka zrób mi emblemat bo ja już ze 10 razy próbowałam i coś mi wyskakuje a emblematu jak nie było tak nie ma...:/:[
buziaki:*
Mysia
Wysłany: Wto 21:51, 23 Sty 2007
Temat postu:
http://www.eko.org.pl/lkp/dpn/index.html
ale jest też więcej fajnych zdjęci
paczka
Wysłany: Wto 21:33, 23 Sty 2007
Temat postu:
Daj!!
Mysia
Wysłany: Wto 21:20, 23 Sty 2007
Temat postu:
no troche nie wyraznie wyszły ale jak ktos chętny to podam strone
paczka
Wysłany: Wto 21:15, 23 Sty 2007
Temat postu:
I te ąśliczne foczki*
Mysia
Wysłany: Wto 17:43, 23 Sty 2007
Temat postu: Drawieński Park Narodowy
Drawieński Park Narodowy został utworzony 1 maja 1990r.
Park położony jest na granicy województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Jego powierzchnia to 11018,52 ha, z czego 368 ha objęto ochroną ścisłą. Wokół Parku wyznaczono otulinę o powierzchni 35590,00 ha.
Park reprezentuje przyrodę północno-zachodniej Polski i obejmuje fragment Puszczy Drawskiej, która znajduje się na Pojezierzu Myśliborsko-Wałeckim, w widłach rzek Drawy i Płocicznej oraz centralną część Równiny Drawskiej.
Ochroną objęto zachowane w stanie naturalnym fragmenty borów sosnowych Puszczy Drawskiej oraz głównie na zachodzie lasy bukowe i grabowe z domieszką dębu. Średni wiek lasów 120 lat, z licznymi okazami pomnikowych (450 letnich dębów) i (330 letnich) buków. Lasy zajmują 78% powierzchni Parku.
Ukształtowanie terenu jest równinne lub lekko pagórkowate. Podłoże przeważnie piaszczyste, tworzące sandrową Równinę Drawską, usypaną podczas ostatniego zlodowacenia przez wody, wypływające spod czoła lądolodu. Dużą wartością przyrodniczą i krajobrazową cechuje się Dolina Drawy z jej dopływami, m.in. Płociczną, a także liczne śródleśne jeziora, mszary i torfowiska. Drawa ze względu na bystrość nurtu zaliczana jest do rzek górskich.
Ma ona długości 186 km i powierzchnię dorzecza 3296 km2. Źródłowy obszar chroniony jest w Drawskim Parku Krajobrazowym, a w środkowym biegu w obrębie Puszczy Drawskiej utworzono Drawieński Park Narodowy. Drawa wypływa z jeziora Krzywego i płynie ku południowi, gdzie uchodzi do Noteci. Główne dopływy to: Korytnica, Płociczna, (lewe), Mierzęcka Struga (prawy dopływ).
Krajobraz parku został ukształtowany przez lodowiec i jego wody roztopowe w czasie zlodowacenia bałtyckiego. Pozornie płaski i monotonny krajobraz należy jednak do najciekawszych przyrodniczo obszarów Pojezierza Południowo-pomorskiego.
Atrakcją parku są rzeki Drawa i Płociczna, których głęboko wcięte koryta, tworzą malowniczo meandrujące zakola. Wysokość stromych nadrzecznych zboczy dochodzi do 35 m.
Rzeźba parku jest zróżnicowana. Przeważają jednak tereny równinne pokryte utworami typu sandrowego. Utwory moreny czołowej występują wzdłuż Drawy. Najwyższe wzniesienie znajduje się w rejonie jeziora Martew (105,5 m n.p.m.) w północnej części parku. W części południowej teren obniża się do 70 m n.p.m. Gleby parku są raczej ubogie, na równinach przeważają piaski luźne i słabogliniaste, w dolinach rzek występują piaski rzeczne terasów akumulacyjnych oraz miejscami torfy i mady. W zlewni Drawy występują głównie gleby brunatne.
Jednym z głównych motywów utworzenia parku była potrzeba ochrony szczególnie cennych odcinków rzek Drawy i Płocicznej wraz z otaczającymi je lasami. Drawa (40 km w parku) na całej długości tworzy efektowne wąwozy i przełomy. Posiada szybki nurt, wartkością i kształtem koryta upodabnia się do rzek górskich. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Drugie, wschodnie ramię parku wytycza, charakterem zbliżona do Drawy, rzeka Płociczna. Fragmenty obu rzek objęte są ochroną ścisłą.
Ważnym elementem w pejzażu parku jest ciąg jezior rynnowych, położonych we wschodniej części parku, w zlewni rzeki Płocicznej. Charakteryzują się one znaczną głębokością, wydłużonym kształtem i stromymi zboczami. Jeziora te są bardzo zróżnicowane pod względem trofii i wielkości. Największym jest jezioro Ostrowiec (370 ha). Urokliwe są także niewielkie, śródleśne oczka podlegające ścisłej ochronie zwane "Głodnymi jeziorkami".
Wody parku utrzymują się w pierwszej lub drugiej klasie czystości. Drawa obfituje w masowo porastający kamienie glon z grupy krasnorostów Hildebrandtia rivularis, co świadczy o wysokiej klasie czystości wód tej rzeki.
FLORA
Na terenie parku występuje około 1000 gatunków roślin naczyniowych, z których 50 podlega ochronie gatunkowej. Do gatunków szczególnie cennych należą: storczyki, żurawina drobnolistkowa, rosiczki, turzyca bagienna, widłaki, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, pajęcznica liliowata, bluszcz pospolity, widłaki.
Osobliwością jest borealna krzewinka chamedafne północna oraz wiele innych. W parku stwierdzono także ponad 200 gatunków mchów i 210 gatunków grzybów oraz występuje ok. 140 zbiorowisk roślinnych, w tym 18 leśnych i zaroślowych.
Najbardziej charakterystycznym zespołem jest buczyna pomorska. Szczególną opieką otaczane są wyjątkowo piękne dęby i buki liczące ponad trzysta, a niekiedy i czterysta lat. Najstarsze z nich znajdują się w obszarach ochrony ścisłej "Radęcin" i "Dębina". W dominujących w parku ekosystemach leśnych panują siedliska borowe, a gatunkiem głównym jest sosna. Drzewostany powyżej 81 lat zajmują ok. 40% powierzchni leśnej parku. Ważnym elementem parku są liczne torfowiska głównie pojeziernego pochodzenia, które są siedliskami wielu zbiorowisk szuwarowych i bagiennych.
FAUNA
Między innymi:
• ryby: w wodach Parku utrzymujących I klasę czystości występują: łosoś drawski, troć jeziorowa i wędrowna, pstrąg, lipień, sieja, sielawa, brzana, węgorz, świnka, szczupak,szczebla potokowa, leszcz, głowacz białopłetwy oraz okoń
• 7 gatunków gadów, w tym: żółw błotny
• 154 gatunki ptaków m.in.: bocian czarny, gągoł, trzmielojad, kania rdzawa i czarna, orzeł bielik, rybołów, orlik krzykliwy, cyraneczka, nurogęś, puchacz, włochatka, pluszcz
• 33 gatunki ssaków, m.in.: bobry, wydry, kuna domowa, jeleń, sarna, dzik, łoś, wilk, borsuk, piżmak, jenot.
KULTURA MATERIALNA I TURYSTYKA
Obszar parku w przeszłości był terenem mało sprzyjającym osadnictwu. W zasadzie zawsze były to tereny leśne w różny sposób zagospodarowane. Silniejsza eksploatacja lasów miała miejsce w XVII-XVIII wieku, kiedy masowo wypalano węgiel drzewny i potaż
Na obszarze Parku wyznaczono 60 km szlaków turystycznych. 40 kilometrowy spływ kajakowy rzeką Drawą jest jedną z największych atrakcji Parku. Szlak ten czynny jest od 1 lipca do końca lutego ze względu na ochronę ptasich lęgów.
Ciekawsze zabytki, jakie można spotkać na trasach turystycznych to:
• ruiny XIV - wiecznego zamku w Drawie,
• "most Czarnieckiego" w Barnimiu,
• chałupy typu ryglowego (tzw. murem pruskim) w Ostrowcu.
Na terenie Parku, choć wyłączona spod jego zarządu, znajduje się czynna od prawie 100 lat elektrownia wodna "Kamienna". Zachowały się oryginalne turbiny Francisa – jedna z 1893r., druga z 1898r., a także suwnica pochodząca z początków naszego wieku.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© phpBB Group
Theme designed for
Trushkin.net
|
Themes Database
.
Regulamin